Optometry Examining Board

The Optometry Examining Board is created under Wis. Stat. § 15.405(8) and has authority as outlined in Wis. Stat. ch. 449.


Members

The members of the Optometry Examining Board are appointed by the Governor and confirmed by the Legislature to serve four-year terms. The Board consists of five licensed optometrists and two public members.

MemberOfficerMember TypeTerm Expiration
​Schulz, Robert C.Chairperson​Optometrist Member​7/1/2020*
​Sterling, John L.
​Vice Chairperson
​Optometrist Member
​7/1/2021
Wilson, Emmylou
SecretaryOptometrist Member7/1/2023
​Clark, Jeffrey J.
Optometrist Member​7/1/2023
​Jinkins, Mark A.

​Public Member
​7/1/2016*
​Slaby, Lisa L.
​Optometrist Member​7/1/2023
​Sorce, Peter I.
Public Member​7/1/2023

*Board members whose terms have expired may continue to serve until their successor is confirmed by the Senate.​


Announcements


Please review the following update:

NTSB Information on Risk of Pilot Impairment


On March 16, 2017, the Board adopted the Best Practices for Prescribing Controlled Substances Guidelines.



Last updated: 7/14/2020